Saklama ve Uygulama

Ürünü ısı, nem ve güneş ışığından koruyunuz. Her kullanımdan sonra kapağını kapatınız. Bu uygulamalar ürünün taze kalmasını sağlayacaktır. Görünümü ve kokusu değişen, homojen olmayan ürünü kullanmayınız. Her kullanımdan önce ellerinizi yıkamanızı tavsiye ederiz.

Cilt bakım ürünleri en fazla 12 ay tazeliğini korur. Bu süre bazı ürünlerde 6 aydır. Raen ürünleri çoğunlukla konsantredir. Bu nedenle küçük bir miktarı bile istenilen etkiyi yaratabilir. Öncelikle az miktar uygulayıp, doğru orana ulaşana kadar azar azar uygulamanız yerinde olacaktır.

Güvenli Ürün Kullanımı

 Ürün kullanıldıktan sonra sıkıca kapatılmalı

 Ürün güneşten, nemden ve ısı kaynaklarından korunmalı

 Göz enfeksiyonu varsa göz çevresi ürünü kullanılmamalı

 Ürünün yapısını değiştirmek için asla katı veya sıvı madde eklenmemeli

 Ürün asla paylaşılmamalı, kişiye özel kalmalı

 Üründe renk ve koku değişimi varsa kullanılmamalı

24 Saatte Ciltte Gerçekleşenler

• Gündüz

 En yüksek cilt koruma

 En kalın cilt katmanı

 En fazla sebum üretimi

 En yüksek pH

 En düşük hücre çoğalması (proliferasyon)

• Gece

 En yüksek DNA tamiri

 En yüksek hücre çoğalması (proliferasyon)

 En yüksek cilt sıcaklığı

 En fazla geçirgenlik

 En fazla emilim

 En çok kaşıntı

 En fazla nem kaybı

 En yüksek kan akışı (cilt damarlarında)

 En düşük koruma

Cildi Doğrudan Etkileyen Sistemler

 Mikrobiyota

 Beyin fonksiyonları

 Biyolojik faktörler; yaş, cinsiyet, genetik

 Çevresel faktörler; iklim, hava kirliliği, güneş

 Yaşam şekli; beslenme, fiziksel aktivite, uyku, meditasyon, duygusal durum

Cildinizin Sevmedikleri:
1. Sigara
2. Alkol
3. Kafein
4. İşlenmiş şeker

Cildinizin Sevdikleri:
1. Meyveler, fındık, ceviz, lifli yeşil sebzeler, zeytinyağı, balık
2. Düzenli egzersiz
3. Düzenli gevşeme ve uyku
4. Su

Cilt Bakımı
Her gün maruz kaldığımız toksinlerle mücadele edebilmek için, cildin doğal işleyişini desteklemek ve iyi durumda kalmasını sağlamak için cilt bakım rutinlerine uymak önemlidir.

1. Temizleyin - Gündüz/Gece
Ciltteki fazla yağı, makyajı ve kiri günde iki kez temizlemek gereklidir. Temizlik için yağlı sabunları tercih edin.

2. Tonikleyin - Sabah/Akşam, gerektiğinde gün içinde
Toniklerin inanılmaz işlevi pek çok insan tarafından yeni keşfedilmiştir. Tonikler, kuru cildin nemini kaybetmesini önler ya da yağlı cildin dengeli kalmasını sağlar. Cilt temizlendikten sonra kurulamadan tonik uygulanmalıdır. Böylece cilt nemi daha rahat koruyacaktır. Tonikler ciltte yağ üretimini kontrol altında tutar, cildi yatıştırır ve iyileştirirler. Kuru cilt için de tonik, nemi daha derine hapsettiği için bir zorunluluktur.

3. Nemlendirin - Sabah/Akşam
Nemlendirme cildi, rüzgar, güneş, soğuk ve kuru hava gibi dış etkenlere karşı korur. Kuru cilt için yoğun nemlendiriciler esnekliği korumak için gereklidir. Yağlı cilt için daha hafif bir nemlendirici yeterli olacaktır. Çok kuru bir cilt olmadıkça geceleri nemlendirici kullanmaya gerek olmayabilir.

Haftalık Exfoliate

Cildin ölü hücrelerden kurtulma döngüsüne yardımcı olabilmek için gereğine göre haftada bir ya da iki kere vücut ovması kullanılmalıdır.

Yüz Maskesi
Maskeler, günlük temizlik ve vücut ovmalarından daha fazla toksinini temizleyebilir. Maskeler düzenli cilt bakımının önemli bir uygulamasıdır. En azından iki haftada bir cildin kendini yenilemesi için maske yapmak gereklidir. Maske ılık su ile çıkarılmalı ve sonrasında tonik ve nemlendirici uygulanmalıdır.

Önemli: Hassas ciltler özellikle yüz bölgesine uygulayacakları herhangi bir marka ürünü dikkatli kullanmalıdır. Eğer uygulanan bölgede 10 - 15 dk. içerisinde herhangi bir kızarıklık veya hassasiyet gerçekleşirse, ürünün kullanılmamasını tavsiye ederiz. Güneş yanıkları, peeling ve epilasyon sonrası hassaslaşmış bölgelerde cilt bakım ürünleri kullanılırken dikkat edilmelidir. Açık sivilce uçları ve yaralar da hassasiyet yaşanabilecek diğer bölgelerdir, bu ve benzeri durumlarda ürünü kulllanmamanızı özellikle hatırlatmak isteriz.

Vücut Bakım Yağları
Vücut derisi yüze oranla daha az hassas olduğu için yüz cilt bakımı gibi yoğun bir rutin gerektirmeyebilir. Ancak yine de ihmal edilmemelidir. Vücut exfoliate’na ek olarak bir vücut scrub’ı ile lif aracılığıyla yağların vücuda işlemesi temizleme ve nemlendirme ile mümkün olabilir.

Vücut bakım yağları, cildi nemlendirmenin en etkili yoludur. Yağlar çabuk emilir, katı yağ ve losyonlardan daha derine işler ve cildin suyu tutmasını sağlar.

Cilt Tiplerine Göre Öneriler
Kullanacağınız ürüne karar verirken, cildinizin özelliklerini bilmek önemlidir. Üç temel cilt tipi vardır; kuru, normal ve yağlı. Cildinizin tipi zaman içinde özellikle hormonel değişiklilere bağlı olarak değişim gösterebilir ve güçlü ya da zayıf özellikler gösterebilir. Cilt tipinizin yanı sıra daha fazla kuruluk, akne ya da hassasiyet gibi cilt sorunları da yaşayabilirsiniz. Ürün seçerken hem cilt tipinizin hem de cilt durumunuzun dikkate alınması gerekir.

Kuru Cilt Tipi
Yumuşak bir temizleyici kullanın ve nemlendiriciden önce nemlendiren bir tonik kullanın. Cildinizi daha esnek hale getirmek ve beslemek için bakım yağları kullanabilirsiniz. Ölü cilt hücrelerinin temizlenmesi için haftada bir ya da iki kez exfoliate yapın.

Normal Cilt Tipi
İyi bir temel cilt bakımı rutinine sadık kalın. Böylece sağlıklı ve esnek bir cilde sahip olursunuz. Günde iki kez temizleyin, tonikleyin ve nemlendirin. Cildinizin beslenmesini sağlamak için haftada bir ya da iki kez exfoliate ya da maske uygulayın.

Yağlı  Cilt Tipi
Cilt bakım rutinine bağlı kalmanızı özellikle öneririz. Cildin temiz ve bakteriden arındırılması için kirli ve gereğinden fazla yağlı olmaması gerekir. Ancak unutmayın ki hassas bir denge söz konusudur. Doğal temizleyiciler ve alkolsüz tonik kullanmaya dikkat edin. Çok fazla exfoliate yapmamalısınız. Çevre etkilerinden cildinizi korumak için hafif bir nemlendirici kullanın.

Cilt Durumlarına Göre Öneriler

Kuruluk
Kuru cilt tipi için geçerli olan önerileri takip edebilirsiniz. Beslenme dengesine, yaşam tarzına ve kullandığınız ürüne dikkat etmelisiniz.

Hassasiyet
Cilt tipinizle de uyumlu, yoğun ve cildinizi sakinleştirici ürünler kullanın. Cildinizi zorlamaktan kaçının ve dengesini korumaya özen gösterin.

Kombinasyon
Cildinizin nem ve yağ dengesi önemlidir, fazladan yağ üretimine neden olabilecek cildinizi tahriş edebilecek ürünleri kullanmayın. Cildinize üst seviyede nem sağlayan ürünleri tercih etmelisiniz. Yüz kremleri uygularken, kuru bölgelere yoğunlaşın. Yağlı bölgeler için daha hafif bir nemlendiriciye gerek duyabilirsiniz.

Akne
Önemli olan ciltteki bakterileri, cilde zarar vermeden temizlemektir. Exfoliate cildinizi temizliyormuş gibi görünebilir ancak çok fazla uygulanması cildin tahriş olmasına ve dolayısıyla enfeksiyona neden olabilir. Derinlemesine temizliğe, maske kullanımına ve kompreslere önem verin. Günde iki kez temizleyip, tonikleyip nemlendirmeye özen gösterin. Cilde ferahlık veren antibakteriyel ürünleri tercih edin.

Yaygın görülen diğer cilt sorunları ya da bozukluklarından bazıları egzama, sedef, seboreik dermatit ve gül hastalığı olarak sıralanabilir. Raen bu tip cilt bozukluklarında doktorunuza ya da deri hastalıkları uzmanına başvurmanızı önerir.